WeCreativez WhatsApp Support
Merhaba! Bize WhatsApp üzerinden ulaşabilirsiniz.
Merhaba! Randevu ve diğer talepleriniz için iletişime geçebilirsiniz.

Aile Hukuku

Aile Hukuku

Aile arasında birçok nedenle anlaşmazlıklar yaşanabilir. Ayrıca anlaşmazlıkların önüne geçilmek adına bazı tedbirlere ihtiyaç duyulabilir. Aile ile alakalı tüm konular, Aile Hukuku kapsamında ele alınan konulardır. Aile Hukuku bir özel hukuk dalı olup, nişanlılık, evlilik, boşanma, aile konutu, mal rejimi, soybağı, evlat edinme, velayet ve nafaka gibi konularla ilgilenmektedir.

Aile Hukuku kapsamındaki davalar, Aile Mahkemelerinde görülür. Medeni Kanun ile Uluslararası Sözleşmeler ve Hukuk Muhakemeleri Kanunu çerçevesinde hizmet veren mahkemeler, özel hayatın gizliliğini korumaya büyük hassasiyet gösterir.

Türk Medeni Kanunu ve Uluslararası Sözleşmeler, daha ziyade evlilik içerisinde kadını ve çocuğu koruma amacı taşımaktadır. Her hukuk branşı gibi, Aile Hukuku alanında uzmanlaşmış avukatlar da müvekkilleri adına prosedürleri izleyerek davanın kısa sürede tamamlanmasını sağlamaktadır.

AİLE HUKUKU

AİLE HUKUKU

Aile Hukuku Neleri Kapsamaktadır?

Medeni Hukukun kapsamı içerisinde bulunan, Aile Hukuku, aile ile alakalı sorunlarla ilgilenmektedir. Nişanlılık, evlilik ve boşanma, Aile Hukuku’nun konularıdır. Bunların yanı sıra, velayet ve vesayet, çocuklar için nafaka hakkı yine Aile Mahkemelerinde görülen dava konularıdır. Evlilikten önce eşler arasında yapılacak olan, evlilik hüküm ve şartları ile boşanma şart ve hükümleri de Aile Hukuku kapsamındadır.

Aile Hukuku Ne İşe Yarar?

Aile Hukuku, Türk Medeni Kanunu’na göre düzenlenmiştir ve daha ziyade boşanma sonrası kadının mağduriyetini ortadan kaldırmaya yönelik hükümler içermektedir. Aile Mahkemelerinin olmadığı yerlerde, boşanma davaları, Asliye Hukuk Mahkemelerinde görülür. Taraflar, boşanma için hangi gerekçeyi ortaya koyarsa koysun, boşanma davası açılmak zorundadır. Evlilik son bulduktan sonra varsa çocukların velayeti, mal paylaşımı ve nafaka gibi konular mahkeme tarafından karara bağlanır.

Boşanma süreci her iki taraf için de yıpratıcı olduğundan boşanmaya karar veren çiftin tek celsede boşanması daha  çok tercih edilen bir durumdur. Bu tabir anlaşmalı boşanma olarak bilinir. Eğer taraflar arasında anlaşma söz konusu değilse, deneyimli bir avukat, süreci kısaltacaktır. Bu noktada, Maral Hukuk Bürosu olarak bizler, müvekkilimizin ve ortak çocukların süreçten fazlaca yıpranmadan çıkabilmesi adına, davayı en kısa sürede çözüme kavuşturuyoruz.

Aile Hukukunda Uzman Desteği

Çekişmeli boşanma davaları ya da aile şiddet davaları ile maddi ve manevi tazminat konularında, Maral Hukuk Bürosu olarak hızlı ve etkin sonuçlar için çalışıyoruz.